Skip Ribbon Commands
Skip to main content

ANASAYFA

:

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü

ORDU EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
SİBER SUÇLARLA MÜCADELE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 
        Yüksek hızlı bilgisayar teknolojisi, internet, televizyon, ATM makineleri, cep telefonu, uydu teknolojisi, dijital kayıt sistemleri, robotlar, lazer teknolojisi artık hayatımızın vazgeçilmeleri olmaktadır.
 
        İnternet suçlarının artmasında ve daha önce adli suç işlememiş kişilerin internet aracılığıyla suç işler hale gelmesinde suç işlemenin kolaylaşmasının yanı sıra, kullanıcıların internet üzerinden gerçekleştirilen eylemlerin herhangi yasal bir yükümlülüğünün ve herhangi bir yasal düzenlemenin olmadığına dair yanlış bir yargının bulunmasıdır. Ayrıca bu suçları işleyenler arasında, yaptıklarının suç olup olmadığını bilmeyen veya düşünmeyen, sadece bilinmezin, ulaşılmazın büyüsüne kendini kaptırmış, ama eylemleri çok derin hasarlar bırakan, büyük bölümü çocuk yaşta binlerce insan vardır. İnternet suçları ile mücadele konusunda ülkemizde kısmi eksiklikler bulunmasına rağmen işlenen fiillerin büyük bölümünün hukuki karşılığı bulunmaktadır.
 
         Bilişim Suçları alanında Ülkemiz başta olmak üzere Dünya genelinde en sık karşılaşılan suç türleri aşağıdaki gibidir.
 
         İnternet Banka Dolandırıcılığı
 
         Banka ve Kredi Kart Dolandırıcılıkları
 
         BOTNET saldırıları
 
         Bilgisayar Korsanlığı (Bilişim sistemine girme, engelleme, değiştirme, verileri yok etmek vs.)
 
         İnteraktif bankacılık dolandırıcılığı suçlarını işleyen şahısların kullandığı yöntemler zamana göre farklılık göstermesine rağmen; temelde kullanıcıyı aldatmaya yönelik olanlar ön plana çıkmaktadır. Bu yöntemler; bankaların internet sayfalarının taklit edilmesi (phising), sahte e-posta bildirimleri, cep telefonlarına gönderilen mesajlar (smishing) ya da banka operatörü (vishing) gibi müşterileri arayan dolandırıcıların bankacılık işlemleri için gereken kişisel bilgiler ile hesap ve kredi kartlarına ait bilgilerin çalınması biçiminde karşımıza çıkmaktadır.
 
Banka ve Kredi kartı dolandırıcılığı suçunda ise en yaygın olarak uygulanan yöntemler şunlardır:
 
1-ATM cihazlarına düzenekler kurularak kullanıcının kart bilgisinin ve şifresinin alması,
 
2-Kredi kartları ile ödeme yapılması esnasında özel ekipmanlar kullanılarak kopyalama yapılması
 
3-Birçok şubesi bulunan büyük mağazaların daha rahat hesap tutabilmeleri için alışveriş yapan müşterilerin kart bilgilerini merkezlerinde depolamaları ve güvenlik zafiyetlerinin bulunması,
 
4-Art niyetli olarak kurulan internet sistemlerinden alınan hizmetlerle kart bilgilerinin elde edilmesi,
 
5-Online hizmet veren veya mal satan sitelerden yapılan alışverişlerde, kullanıcıların kart bilgilerinin kaydedilmesi ve yetersiz güvenlik önlemleri ile bilgilerin çalınması.
 
 
 BİLİŞİM SUÇU MAĞDURU OLMAMANIZ İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER
 • İnternete bağlanılan bilgisayarlarda mutlak suretle güvenlik yazılımları (antivirüs programları) kullanılmalıdır.
 • Antivirüs programları ve bilgisayarlarda yüklü bulunan ana işletim sistemleri güvenlik açıklarına karşın ilgili web sitelerine bağlanarak düzenli olarak güncellenmelidir
 • Kullanılan sohbet (chat) programları da düzenli olarak güncellenmeli, bu yazılımların en son versiyonları kullanılmalıdır.
 • Genel prensip olarak doğrudan tanışıklık olmayan kimseler ile bağlantı kurulmamalı, eğer bağlantı kuruldu ise de kesinlikle dosya paylaşımı yapılmamalıdır.
 • İnternet kullanıcıları chat ortamında başta kredi kartı bilgileri olmak üzere kesinlikle kendilerine ait bilgileri (isim, adres, telefon) vermemelidir.
 • Kullanıcılar bilgisayarlarını yakinen tanımadıkları kişilere kullandırtmamalıdır.
 • İnternet bankacılığı ve e-posta şifreleri mutlak suretli güvenli şifrelerden seçilmeli, bu harf ve rakam gruplarından oluşan güvenli şifreler periyodik aralıklarla düzenli olarak değiştirilmeli, sayfalara giriş yapılırken açık bir sayfa üzerinden veya yenile yapılarak değilde yeni bir sayfa açılarak adres el ile manuel olarak girilmelidir.
 • İnternet bankacılık işlemleri toplu kullanıma açık olan internet kafe ve benzeri yerlerde yapılmamalı, kullanıcılar bankacılık işlemlerini evlerindeki ya da işyerlerindeki daha güvenilir olan bilgisayardan gerçekleştirmelidir.
 • Bilgisayar kullanıcıları bunun ayrıca bir suç teşkil ettiği bilinci ile korsan yazılım kullanmamalı, lisanslı olmadıkları için düzenli olarak güncellenemeyen bu yazılımların güvenlik açıklarına sebebiyet verdikleri unutulmamalıdır.
 • Kullanıcılar internet ortamında bilgisayarlarına müdahale edildiğini anladıkları anda derhal bilgisayarlarının fişini çekerek bağlantıyı koparmalı ve akabinde oluşan güvenlik açığının giderilebilmesi için yetkili bilgisayarcılardan profesyonel yardım almalıdır.
 • İnternet ortamında bir suçun mağduru olunduğunda ya da bir suçla karşılaşıldığında derhal polise ihbarda bulunulmalıdır.