Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Sayın İl Emniyet Müdürümüz Suat ÇELİK'in Özgeçmişi
08.11.2016  
   
 
 Suat ÇELİK
    İl Emniyet Müdürü
    1.Sınıf Emniyet Müdürü
  
 
1966 yılında Çankırı ilinde doğdu. İlk ve orta öğretimini 1982 yılında aynı ilin Çerkeş ilçesinde tamamladıktan sonra; 1989 yılında Ankara Üniversitesinden, 1990 yılında Polis Akademisinden mezun oldu.
Sırasıyla; Ankara, Bitlis, Amasya, Gaziantep illerinde görev yaptıktan sonra, 26.10.2016 tarihli müşterek kararname ile Ordu İl Emniyet Müdürü olarak atandı.
1997-2005 yılları arasında Eski Başbakanlarımızdan Merhum Prof. Dr. Sn. Necmettin ERBAKAN’ın Koruma Amirliği görevini yürütmüştür.
2012-2014 yılları arasında ise, Başbakanlık Koruma Daire Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuş olup, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’ın gerek yurt içi gerekse de yurt dışı seyahatlerinde koruma ve güvenlik tedbirlerinin planlaması ve koordine edilmesi ile ilgili çalışmalara katılmıştır.
Aynı zamanda, Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığında VIP kurs yöneticisi olarak görev yapmış, yurt içi ve yurt dışında (Ortadoğu, Çin, ABD ve Avrupa’da) koruma hizmeti veren kurumların güvenlik sistemleri ile ilgili araştırma ve incelemelerde bulunmuştur.
Komisyon Başkanı olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin Güvenlik Sistemlerinin oluşturulmasında yer almıştır.
Başbakanı ve Bakanları Koruma Hizmetleri yönetmeliği ile Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığı kuruluş, görev ve çalışma yönetmeliği hazırlık çalışmalarında bulunmuştur.
Meslek içi pek çok kurs, seminer ve toplantıların yanı sıra, Doğu ve Güneydoğuda görev yapan Başarılı Komiser ve Komiser Yardımcıları ile Avrupa Polis Teşkilatlarını araştırma ve incelemelerinde bulunmuş, “Koruma Altına Alınan Devlet Büyüklerinin Koruma Süreleri ve Devlete Maliyeti” çalıştayına katılmıştır.
Dünyada ve ülkemizde bulunduğu görevlerinde göstermiş olduğu üstün gayret ve başarılarından dolayı çok sayıda Takdir, Teşekkür ve Başarı belgesi bulunmaktadır.
İyi derecede Arapça, orta derece Fransızca bilen Sayın Müdürümüz evli ve 2 çocuk babasıdır.